Praca jako przewodnik turystyczny na etacie - jakie są zalety?

 

Witamy i zapraszamy! Praca w charakterze przewodnika turystycznego to fascynujący zawód. Zanim jednak się w niego zaangażujesz, stajesz przed wyborem statusu zatrudnienia.

Jak w przypadku prawie każdego zawodu, życie stawia Cię przed wyborem statusu zatrudnienia w ramach wykonywanego zawodu. Podobnie jest w przypadku zawodu przewodnika. Oczywiście zarówno stałe zatrudnienie, jak i prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) mają swoje wady i zalety. Stali pracownicy mają stałą pracę z mniejszą ilością obowiązków, natomiast jednoosobowi przedsiębiorcy muszą robić rzeczy, które nie mają nic wspólnego z przewodnictwem. W tym artykule omówimy zalety i wady stałego zatrudnienia, a w następnym artykule przyjrzymy się pracy i zarządzaniu JDG.

 

Jakie istnieją zalety pracy na etacie, gdy jesteśmy już przewodnikami turystycznymi? 

- Stała pensja - będziesz otrzymywał wynagrodzenie określone w umowie o pracę,

- Ubezpieczenie zdrowotne - jest ono opłacane częściowo z Twoich składek ZUS. Częściowo dlatego, że składki odprowadza również Twój pracodawca,

- Ubezpieczenie społeczne - oczywiście w przypadku pracowników etatowych co miesiąc z Twojej pensji potrącana jest pewna kwota, która zagwarantuje Ci emeryturę, jeśli nie będziesz mógł pracować i przejdziesz na emeryturę w wieku emerytalnym,

- Względnie stabilne godziny pracy - praca na pełny etat charakteryzuje się również stabilnymi godzinami pracy. Oczywiście mogą się one zmieniać w zależności od okresu wyżu lub niżu,

- Praca w zespole - przewodnicy turystyczni mają możliwość pracy w zespołach, co pozwala na wymianę doświadczeń i zdobywanie nowych umiejętności, kontaktów i przyjaźni. Jednak może to być miecz obosieczny i możliwe jest, że ludzie, z którymi musisz pracować, mogą nie być z tobą kompatybilni. Rozważ więc wspólnie wady i zalety.

- Stopniowy rozwój kariery - jako pełnoetatowy przewodnik turystyczny masz ograniczone możliwości wzrostu wynagrodzenia, a także awansu. W niemal wszystkich zawodach, skoro pracujesz na pełen etat, po pewnym czasie osiągniesz tzw. pułap finansowy. Oznacza to, że awans na wyższe stanowisko nie jest możliwy. Można to również traktować jako zaletę i wadę. Z jednej strony istnieją możliwości rozwoju, a z drugiej są one ograniczone. W biznesie można rozwijać firmę i dochody "w nieskończoność", dodając pracowników i klientów lub prowadząc swoje usługi w nowych lokalizacjach czy lokalach,

 - ilość klientów - zwłaszcza pracodawcom, którzy chcą mieć jak najwięcej klientów. Innymi słowy, troską pracodawcy jest to, czy jutro będzie miał klientów i czy osiągnie zysk. Gdy prowadzisz własną firmę, sytuacja jest odwrotna. 
 

- Stała pensja - będziesz otrzymywał wynagrodzenie określone w umowie o pracę, - Ubezpieczenie zdrowotne - jest ono opłacane częściowo z Twoich składek ZUS. Częściowo dlatego, że składki odprowadza również Twój pracodawca, - Ubezpieczenie społeczne - oczywiście w przypadku pracowników etatowych co miesiąc z Twojej pensji potrącana jest pewna kwota, która zagwarantuje Ci emeryturę, jeśli nie będziesz mógł pracować i przejdziesz na emeryturę w wieku emerytalnym, - Względnie stabilne godziny pracy - praca na pełny etat charakteryzuje się również stabilnymi godzinami pracy. Oczywiście mogą się one zmieniać w zależności od okresu wyżu lub niżu, - Praca w zespole - przewodnicy turystyczni mają możliwość pracy w zespołach, co pozwala na wymianę doświadczeń i zdobywanie nowych umiejętności, kontaktów i przyjaźni. Jednak może to być miecz obosieczny i możliwe jest, że ludzie, z którymi musisz pracować, mogą nie być z tobą kompatybilni. Rozważ więc wspólnie wady i zalety. - Stopniowy rozwój kariery - jako pełnoetatowy przewodnik turystyczny masz ograniczone możliwości wzrostu wynagrodzenia, a także awansu. W niemal wszystkich zawodach, skoro pracujesz na pełen etat, po pewnym czasie osiągniesz tzw. pułap finansowy. Oznacza to, że awans na wyższe stanowisko nie jest możliwy. Można to również traktować jako zaletę i wadę. Z jednej strony istnieją możliwości rozwoju, a z drugiej są one ograniczone. W biznesie można rozwijać firmę i dochody "w nieskończoność", dodając pracowników i klientów lub prowadząc swoje usługi w nowych lokalizacjach czy lokalach, - "Oferując" klientów - zwłaszcza pracodawcom, którzy chcą mieć jak najwięcej klientów. Innymi słowy, troską pracodawcy jest to, czy jutro będzie miał klientów i czy osiągnie zysk. Gdy prowadzisz własną firmę, sytuacja jest odwrotna.


 Witam i zapraszam!!! Praca w charakterze przewodnika turystycznego to fascynujący zawód. Zanim jednak się w niego zaangażujesz, stajesz przed wyborem statusu zatrudnienia. Jak w przypadku prawie każdego zawodu, życie stawia Cię przed wyborem statusu zatrudnienia w ramach wykonywanego zawodu. Podobnie jest w przypadku zawodu przewodnika. Oczywiście zarówno stałe zatrudnienie, jak i prowadzenie działalności gospodarczej (SIP) mają swoje wady i zalety. Stali pracownicy mają stałą pracę z mniejszą ilością obowiązków, natomiast jednoosobowi przedsiębiorcy muszą robić rzeczy, które nie mają nic wspólnego z przewodnictwem. W tym artykule omówimy zalety i wady stałego zatrudnienia, a w następnym artykule przyjrzymy się pracy i zarządzaniu JDG.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wykorzystywanie AI w pracy jako organizator turystyki na przykładzie Lithuania Travel

Dbałość przewodnika turystycznego o dobre relacje z turystami - praca jako przewodnik turystyczny

Dokument Polskiej Organizacji Turystycznej może przydać się organizatorom turystyki.